October - 2021

КРЕМАТОРІЙ

Обрано переможців Всеукраїнського відкритого архітектурного конкурсу Львівської міської ради на кращу проєктну пропозицію будівлі крематорію на території Голосківського цвинтаря. Робота команди abmk увійшла в шорт-лист 6 кращих проєктів конкурсу.

Міська рада розуміє гостру потребу в реалізації такого типу об’єкту, оскільки можливості міста по збільшенню площі для поховань – обмежені. На всю Україну наразі існують тільки 3 крематорії, збудовані багато років тому, які не мають сучасного обладнання.

“Необхідно зазначити, що проєктуванню крематорію передувала велика підготовча робота: вносилися зміни до містобудівної документації, що вирішувала багато містобудівних аспектів, зокрема співіснування із кладовищем, питання доїздів, влаштування колумбаріїв, відводилась земельна ділянка тощо”, — зазначив головний архітектор міста Антон Коломєйцев.

Для команди abmk проєктування крематорію стало цікавим викликом, оскільки важливо врахувати не тільки функціональність споруди, але і зобразити її суть та значення для людини, шляхом екстер’єрних та інтер’єрних рішень. Будівля крематорію – особливе місце для людей, яке несе в собі велику емоційну складову.
Важливо зазначити дві основні переваги крематорію над похованням. Перше – це зменшення шкідливих викидів, завдяки технологічності фільтрів для обладнання. Друге – це оптимізація площі, яка потребує втричі менше простору для зберігання урн.

009
005

Територія передбачена під крематорії розташована на пагорбі – це дозволило нам спроєктувати будівлю з надземною та підземною зонами. Спершу відвідувач перетинає меморіальний парк та зовнішній колумбарій, далі через вхідну зону потрапляє до зали для прощань. Простота та лаконічність форм, світлові ліхтарі та природне освітлення, натуральні матеріали та кольори – камінь, скло, дерево – не перевантажують та не тиснуть на відвідувачів, не відволікають їх від мети приходу. Із зали прощань, оминаючи технічну зону, відвідувач потрапляє в сад каменів та йдучи вздовж потоку води приходить до штучної водойми в центрі двору – місця заспокоєння та прийняття. Тут можна впорядкувати емоції та відновити душевний баланс, очистити свої думки через єднання із природою.

014

Під крематорієм знаходиться підземний колумбарій – урнове поховання, із декількома входами та виходами для зручності відвідувачів. Ми намагалися органічно поєднати технічну сторону та комфорт відвідувачів, тому вся структура крематорію спроєктована таким чином, що вхідна група не перетинається із вихідною.
Спокійним, функціональним, естетичним – ось таким бачить крематорій наша команда.

Ми радо вітаємо переможців архітектурного конкурсу. Ними стала команда архітекторів із Маріуполя, які зараз працюють у Берліні. Автори описують, що у своєму проєкті вони акцентують на останньому шляху людини, яким сенсом він наповнений та що відчувають близькі покійного у момент прощання.

Більше інформації про цей проект можна переглянути за лінком.